українська русский en pl de fr

Про перший львівський хмарочос і… проте те, де полюбляв випивати горнятко кави Іван Франко


Площа Міцкевича, Львів. Будинок книгиОдин із найвідоміших у Львові будинків -- це Будинок Книги, який до 1939 року був відомий як будинок Шпрехера.

Єврей Іона Шпрехер -- фантастично багата людина, власник найбільшої будівельної фірми в Галичині -- в житті був фантастичним скнарою. Він усе життя харчувався лише бульбою з олією і завжди ходив пішки, бо шкодував 20 грошів на трамвай.

Будинок Шпрехера збудували 1921 року в атмосфері потужних громадських протестів проти гіганта, який брутально вдирався в архітектурне середовище старовинного міста, закривав з площі Міцкевича вид на катедру і порушив обіцянку бути не вищим від пам'ятника Міцкевичу.

У Львові з 1910 року вийшла заборона будувати будинки, вищі, ніж чотири поверхи. Шпрехер спритно обійшов цю заборону. Перший поверх тоді взагалі не рахувався і над ним збудували ніби антресолі, а насправді повноцінний поверх, а над четвертим вибудували величезну мансарду.

А у старій будівлі на першому поверсі знаходився ресторан "Монополь", де часто любив читати газети, попиваючи каву, Іван Франко.

 

(с) Юлія Когут. 2011

 

При використанні статті обовязкове посилання на сайт www.travellviv.com

До списку статей

 

 
    2008-2012 travellviv - .